پرواز

عکس هایی از مکه که تاکنون ندیده اید


ادامه تصاویر را در ادامه مطلب ببینید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم آبان 1391ساعت 14:57  توسط ج و ا د  | 

مسجدی که 70 پیامبر در آن نماز گزارده اند/ عکس

مسجد «خَيف»؛ يکي از مساجد مهم، منا در مکه است ؛ پيامبر خدا در اين مسجد بسيار نماز گزارده و در روايت آمده است که هفتاد نفر از پيامبران در آن نماز خوانده اند. ...

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم آذر 1390ساعت 0:7  توسط ج و ا د  | 

مکه از نمایی زیبا

عکاس: عباس حاجی پور

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اسفند 1389ساعت 16:15  توسط ج و ا د  | 

امروز در تاریخ: هجرت رسول خدا از مکه به مدینه+ فیلمی از غار ثور


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری ، اهالي مكه پس از درگذشت حضرت خديجه)س(، همسر پيامبر(ص) و درگذشت حضرت ابوطالب)ع(، عموي آن حضرت، بر دشمني خويش افزودند و حتي قصد جان پيامبر(ص) را نمودند. از سوي ديگر تعدادي از اهالي يثرب در همان سال‏هاي غربت و تنهايي پيامبر(ص) در ايّام حجّ با وي و اهداف بلند دينش آشنا شده و پس از بازگشت به يثرب، به تبليغ آن پرداختند. مردم يثرب، رفته رفته به اسلام علاقه نشان داده و در مراسم سال بعد، تعداد زيادتري به نزد رسول خدا)ص) رسيدند و به دست مبارك وي، مسلمان شده و با آن حضرت پيمان بستند. امّا در مراسم حجّ سال سيزدهم بعثت، گروهي از حاجيان يثربي كه تعدادشان هفتاد و سه مرد و زن بود، در اواسط ايام تشريق و در محل عقبه در سرزمين "مني"، ايمان آورده و با آن حضرت پيمان بستند، تا از وي و يارانش همانند خانواده و طايفه خويش پشتيباني كنند.

پس از گذشت ايام حج و بازگشت اهالي يثرب به سرزمين خويش، مهاجرت مسلمانان مكه به سوي يثرب آغاز گرديد. آنان به دستور پيامبر(ص) به دور از چشم مشركان قريش به صورت فردي و گروهي عازم يثرب شدند.به طوري كه در مكه معظمه، جز پيامبر(ص) و تعدادي اندك از يارانش و گروهي زنان و مردان كهن سال و از كار افتاده، كسي باقي نماند. پيامبر(ص) بيش از هر زمان ديگر، در يكي دو ماه آخر اقامتش در مكه، احساس تنهايي و خطر مي‏كرد. سرانجام سران قريش در واپسين روزهاي ماه صفر، تصميم به كشتن پيامبر(ص) گرفتند.

 آنان در " دارالنّدوه "  كه مجلس شوراي اعيان و اشراف آنان بود، جلسه‏اي برگزار كرده و پس از تبادل نظر و گفتگوهاي زياد، به كشتن پيامبر(ص) از سوي نمايندگان تمام طوايف قريش رأي دادند و شب اوّل ربيع الاوّل را براي اين كار برگزيدند.
 شب موعود فرا رسيد، پيامبر(ص) براي فريب مشركان، حضرت علي(ع) را به جاي خويش در بسترش خوابانيد و خود، از خانه خارج و به همراه ابوبكر از مكه گريخت و در غار "ثور"  كه در جنوب مكه و در نقطه مقابل مدينه قرار داشت، پناه گرفت.
 مشركان، پس از هجوم به خانه پيامبر(ص) و مشاهده امام علي بن ابي طالب(ع) در رختخواب آن حضرت، خشمناكتر شده و به تعقيب آن حضرت پرداختند و براي پيدا كردن وي، صد شتر جايزه تعيين نمودند ولي هرچه تلاش كردند، به وي دست نيافتند.
 آن حضرت پس از سه شب پنهان ماندن در غار ثور، در شب چهارم ربيع الاول به سوي مدينه هجرت كرد و در دوازدهم همين ماه وارد مدينه شد و مورد استقبال باشكوه اهالي مدينه قرار گرفت.

امام زين العابدين(ع) فرمود: هنگامي كه پيامبر(ص) از مكه به قبا آمد، ابوبكر همراه وي بود. پيامبر(ص) در قبا به انتظار علي(ع) نشست. ابوبكر به پيامبر(ص) گفت: برخيز با هم به مدينه برويم. زيرا اهالي آن از ديدن تو خوشحال مي‏شوند. آنان منتظر ورود تو به اين شهرند. پس به سوي آنان رويم و در اينجا به انتظار علي(ع) توقف مكن. زيرا گمان نمي‏كنم كه علي(ع) تا يك ماه ديگر به تو رسد. پيامبر(ص) در پاسخش فرمود: هرگز از جايم حركت نمي‏كنم تا پسر عمو و برادرم در نزد پروردگار متعال و دوستداشتني‏ترين فرد خاندانم، همان كسي كه با در خطر گذاشتن جانش مرا از دست مشركان رهايي داد، به من بپيوندد.

امام زين العابدين(ع) فرمود: در اين هنگام، ابوبكر به خشم آمد و ناراحت گرديد و حسادت علي(ع) بر وي عارض گرديد و اين نخستين دشمني وي نسبت به رسول خدا(ص) درباره علي(ع) بود و نخستين سرپيچي وي از فرمان رسول خدا(ص).
 ابوبكر هنگامي كه اصرار پيامبر(ص) را در باقي ماندن در محله قبا تا رسيدن حضرت علي(ع) را مشاهده كرد، از پيامبر(ص) جدا گرديد و خود به سوي مدينه رفت و پيامبر(ص) در آنجا توقف كرد تا حضرت علي(ع) به همراه ساير خاندان نبوي، از جمله حضرت فاطمه زهرا(س) به او پيوستند و به اتفاق هم به سوي مدينه حركت نمودند.

از اين حديث شريف و احاديث ديگر به دست مي‏آيد كه هجرت پيامبر(ص) از مكه معظمه، از شب پنجشنبه، نخستين شب ربيع الاول آغاز گرديد و پس از سه شب پنهان ماندن در غار ثور، در شب چهارم ربيع الاول به سوي يثرب حركت كردند و در روز دوشنبه، دوازدهم همين ماه به روستاي قبا، كه در دو فرسنگي يثرب قرار داشت وارد شدند و پس از چند روز توقف در اين محل ( و به روايت امام زين العابدين(ع) به مدت ده روز توقف در قبا ) و با رسيدن حضرت علي(ع)، در روز جمعه 23 ربيع الاول وارد شهر يثرب گرديد و اين شهر از آن پس، به مدينة الرّسول(ص) شهرت يافت.

ولي برخي از مورخان اهل سنّت، ورود حضرت علي(ع) را پانزدهم ربيع‏الاوّل ذكر كرده‏اند.

در كتاب " الاستيعاب  في معرفة الاصحاب " آمده است: قدم آخر الناس في الهجرة الي المدينة عليّ و صهيب، و ذلك للنصف من ربيع الاوّل، و رسول اللّه(ص) بقباء لم يرم بعد؛ علي(ع) و صهيب، آخرين كساني بودند كه به سوي مدينه هجرت كردند. ورود آنان، مصادف بود با نيمه ماه ربيع الاوّل و در آن هنگام رسول خدا(ص) هنوز در " قبا " بود و به طرف مدينه حركت نكرده بود.

 نزول آيه اي در شأن امام علي بن ابيطالب(ع) در سال اوّل هجري قمري
 خداوند متعال براي تحسين و تقدير از كاركرد اميرمؤمنان، علي بن ابي طالب(ع) كه در شب هجرت پيامبر اكرم(ص) خطر را به جان خويش خريد و براي فريب مشركان قريش در بستر پيامبر(ص) آرميد، تا آن حضرت به راحتي از خانه خود و از شهر مكه بگريزد، آيه‏اي بر پيامبرش نازل كرد و جان نثاري، فداكاري، تعهّد و ايمان حضرت علي(ع) را ستود.

خداوند متعال در اين آيه مباركه فرمود: وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ، وَ اللّهُ رَئوُفٌ بِالْعِباد.
 يعني: برخي از مردم )با ايمان و فداكار همچون علي(ع) در ليلة المبيت، به هنگام خفتن در جايگاه پيامبر(ص) جان خود را در برابر خشنودي خدا مي‏فروشند و خداوند نسبت به بندگانش مهربان است.
 تمامي مفسران شيعه و اكثر مفسران اهل سنت، معتقدند كه شأن نزول اين آيه، فداكاري حضرت علي(ع) در ليلة المبيت و در بيان فضيلت و مقام آن حضرت است.
 صاحب تفسير شريف " مجمع البيان " گفت: اين آيه در ميان راه مكه و مدينه، به هنگام هجرت پيامبر(ص) بر آن حضرت نازل گرديد.
 هم چنين اين مفسر گرانقدر روايت كرد: هنگامي كه حضرت علي(ع) در بستر پيامبر(ص) خوابيد تا پيامبر(ص) از دسيسه مشركان بگريزد، جبرئيل در بالاي سر حضرت علي(ع) و ميكائيل در پايين پاهايش قرار گرفته ( و او را محافظت مي‏نمودند ) و جبرئيل به آن حضرت، مي‏گفت: آفرين و خوشا به افرادي مانند تو، اي پسر ابي طالب كه خداوند متعال در ميان فرشتگانش به تو مباهات مي‏كند و به تو مي‏نازد.

نمایش چند فیلم از غار ثور در مکه مکرمه:

فیلم یک

فیلم دو

فیلم سه

فیلم چهار

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم بهمن 1389ساعت 17:31  توسط ج و ا د  | 

تصاویر کعبه در سریال مختارنامه

شهرک سینمایی سریال مختارنامه در منطقه احمدآباد مستوفی مجموعه ای بزرگ و تاریخی است که با همت و دانش طراحان حرفه ای صحنه این سریال بزرگ و تاثیرگذار است.


سایر تصاویر را در ادامه مطلب ببینید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم بهمن 1389ساعت 10:43  توسط ج و ا د  | 

نمایی متفاوت و زیبا از مکه

نمایی متفاوت و زیبا از مکه


جهت دانلود در سایز بزرگتر ، روی عکس کلیک کنید

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم دی 1389ساعت 10:27  توسط ج و ا د  | 

نمایی متفاوت از جمرات

نمایی متفاوت از جمراتجهت دانلود در سایز بزرگتر ، روی عکس کلیک کنید

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم دی 1389ساعت 14:27  توسط ج و ا د  | 

طرح جدید توسعه مسجدالحرام

مقامات عربستان سعودی  با طرح جدید توسعه مسجدالحرام برای افزایش جمعیت زائران به 5میلیون نفر موافقت نمودند.

به گزارش اخبار جهان اسلام،معمارانی که این طرح را به عهده گرفتند می گویند  انتخاب و اجرای این طرح توسط مقامات سعودی  نهایی شده است.

با اجرای این طرح زایران و نمازگزاران مسجدالحرام از 900.000 نفر به 3 میلیون نفر افزایش یافته و در فاز دوم با توسعه ی کامل مسجد الحرام به 5 میلیون نفر ظرفیت خواهد رسید. 650 معمار حرفه ای  طرح مزبور را  طراحی نموده است.


کانسپت این طرح دید مسقیم از داخل این به اصطلاح رواق های بزرگ  به سمت کعبه به واسطه شیب تند این رواق ها به سمت داخل می باشد به گونه ای که وقتی حجاج در این رواق ها قدم می زنند یا نماز می گزارند، چشم انداز آنها به سوی کعبه باشد.

 
 

در فاز دوم طرح تمام بنای مسجد الحرام، بجز کعبه از نو ساخته می شود واین طرح به صورت مدولار با تقارن مرکزی کعبه، به صورت کامل به دور کعبه طبق آنچه که در تصویر زیر می بینید، اجرا خواهد شد.

 

در این طرح یک جبهه کامل از مسجد الحرام تخریب می شود و به جای آن طرح جدیدی که شامل مسجدی بزرگ است ساخته می شود این مسجد همان رواق هایی است که به سمت کعبه شیب دارد و به پنج دروازه عظیم الجثه با نقوش اسلامی به ارتفاع 38 متر ختم می شود. این دروازه ها در هنگام انجام مراسم مذهبی و برگزاری نماز برای محدود کردن فضای اطراف کعبه بسته می شود و صرفا در ماه رمضان و ایام حج تمتع گشوده می شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم دی 1389ساعت 18:29  توسط ج و ا د  | 

گزارش تصویری/شستشوی کعبه

همانظور که دیروز خبر دادیم خانه خدا با گلاب ناب کاشان دیروز شستشو داده شد.

تصاویر زیر را برای اولین بار در یک وب ایرانی مشاهده میکنید،جالبی اینکه در سایتهای لبیک و حج و زیارت هنوز این تصاویر درج نشده!


این هم فیلمی کوتاه از این مراسم زیبا
کلیک کنید
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم دی 1389ساعت 15:12  توسط ج و ا د  | 

تصاویر ارسالی بینندگان

مسجدالحرام از فراز هتل شرایتون - عمره 1386

عکس:حسین امیری-تهران


: : . تصاویر زیبای خود را از مکه و مدینه ، به ایمیل ما ارسال کنید تا با نام خودتان درج شود . : :

makkah89@gmail.com

+ نوشته شده در  شنبه ششم آذر 1389ساعت 23:33  توسط ج و ا د  | 

مکه در سال 2012

این هم تصویر احتمالی از مکه در سال 2012

درباره برج ساعت هم عرض کنم اکثر بینندگان عزیز مخالف احداث این برج های غول آسا در اطراف حرم بودند

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم آذر 1389ساعت 19:51  توسط ج و ا د  | 

تصاویری زیبا از حج تمتع 1389

تصاویری زیبا از حج تمتع 1389

سایر تصاویر را در ادامه مطلب مشاهده کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم آبان 1389ساعت 15:48  توسط ج و ا د  | 

گزارش تصویری از برج ساعت در مکه

کوتاه و مختصر از برج ساعت در مکه مکرمه:

ارتفاع برج: 601 متر (دومین برج بلند دنیا)

ارتفاع ساعت: 251 متر

45 متر طول ساعت و 43 متر عرض

هزینه ساخت: 3 میلیارد دلار

ظرفیت: 100,000 نفر

پیمانکار: گروه شرکتهای بن لادن

در زمان‌هاي پنجگانه نماز 21 هزار لامپ سفيد و سبز اين ساعت به نشانه زمان اقامه نماز روشن مي‌شودآیا شما با ساخت این برج عظیم در اطراف خانه خدا ، موافقید؟

لطفا در این نظرستجی شرکت کنید و نظراتتان را برای ما مرقوم بفرمائید

جهت شرکت در نظرسنجی فوق ، روی عکس بالا کلیک کنید


تصاویر بیشتر را در ادامه مطلب مشاهده کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم آبان 1389ساعت 14:34  توسط ج و ا د  | 

دانلود فیلم دیدنی از داخل خانه خدا

این فیلم توسط یکی از شاهزادگان عربی از داخل خانه خدا گرقته شده است.

این ویدئوی 2 دقیقه ای،تمام زوایای خانه خدا را بوضوح نشان میدهد

جهت دانلود این فیلم نادر ، بر روی عکس بالا کلیک کنید

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم آبان 1389ساعت 19:20  توسط ج و ا د  | 

اینجا عرفات...

اینجا عرفات...

موج سفید...

به یاد محشر،دلم می لرزد

امیر الحاج مسلمین،ادرکنا...

تو در کدام آئین سراغ داری این اقیانوس سپید را؟

تو در کدام آئین،می توانی چنین زیبا و بی نظیر،این وحدت الهی را ببینی؟

مشاهده زنده حاجیان در عرفات

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم آبان 1389ساعت 23:5  توسط ج و ا د  | 

مراحل آماده سازی پرده كعبه (عكس)

گزارش تصویری از مراحل آماده سازی پرده كعبه

: : . . بقیه در ادامه مطلب . . : :


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم آبان 1389ساعت 14:49  توسط ج و ا د  | 

عکس بسیار زیبا از مکه

نمای دیدنی از مکه مکرمه از فراز ابراج البیت آل سعود

(Makkah from Abraj Al-Bait)برای دانلود در سایز بزرگ،روی عکس کلیک کنید
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم آبان 1389ساعت 15:56  توسط ج و ا د  | 

بارش شدید باران در مکه و مشاعر مقدس + عکس

به گزارش اخبار جهان اسلام به نقل از مفکرة الاسلام: باران شدید روز چهار شنبه در مکه ی مکرمه باعث آبگرفتگی معابر و لغزنده شدن جاده ها و ترافیک سنگینی در جاده ی مکه _ جده شد .

یکی از مسئولان شهر مکه به نام علی المنتشری گفت: 50 اکیپ آماده باش در خیابانهای مکه برای جلوگیری از هرگونه حادثه ی غیر متقربه حضور دارند و به آبگرفتگی در خیابانهای "حج" و محله ی ام الجود و دیگر محلات شهر مکه اشاره کرد .

المنتشری افزود : الحمدلله اوضاع روبه راه است و هیچ مشکلی تا به حال پیش نیامده است .

در زیر تصاویری زیبا از بارش رحمت الهی بر مشاعر مقدسه را مشاهده می کنید :

سایر تصاویر در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم آبان 1389ساعت 15:7  توسط ج و ا د  |